בסוף שנות ה־80 הוקמו המכינות הקדם־צבאיות הראשונות בישראל, כמסגרות חינוכיות המיועדות להכשרת המיועדים לשירות בצה"ל ולפיתוח מנהיגות ומעורבות חברתית ואזרחית. המסלול ברור: בני הנוער המצטרפים למכינות אלו דוחים את השירות הצבאי שלהם ומתגייסים לצה"ל כשנה אחרי בני כתתם.

עד מהרה התגלה שהמכינות הן כלי חינוכי חזק שעובד ומוכיח את עצמו, אבל עם זאת התגלתה גם בעיה: המכינות מושכות אליהן בעיקר אוכלוסיות חזקות ממילא – נוער ממרכז הארץ, בדרך כלל בוגרי תנועות נוער. בני נוער מאוכלוסיות שלמות, שחשים מנותקים מההוויה הישראלית ונמנעים מניסיון להתחבר אליה, אינם משתתפים בעולם המכינות:  בוגרי כפרי נוער, נוער פריפריה – חברתית וכלכלית, נוער עולה מחבר העמים ומאתיופיה, ערבים, בדואים, חרדים. לפעמים מדובר בבני נוער מוצלחים מאוד ואף מצטיינים בתחומם, אבל הם מרגישים שהם ממוקמים מחוץ לחברה ולכן מוותרים מראש על הניסיון להשפיע עליה.

ההבנה הזו הביאה את הסוכנות היהודית לפתיחתה של "אופק" – רשת מכינות קדם־צבאיות הטרוגניות בניצנה, ירוחם, באר שבע, לוד, אור יהודה, שלומי, ירושלים ועוד. בשנה הבאה ייפתחו 22 מכינות, מתוכן שבע הן מכינות "קול עמי" שבהן מחצית מהחניכים תושבי הארץ ומחציתם ממקומות אחרים בעולם. התקנה מחייבת את החניכים להתגייס לצבא או לשירות לאומי בתום התכנית.

"אנחנו מוודאים כל הזמן שאנחנו לא מכינות טיפוליות אלא מכינות שמפתחות מנהיגות", אומרת דנה זקס, ראשת התכנית. "זה מסלול תובעני שדורש מהחניכים לקום מוקדם, לרוץ, להתנדב, להיות בשטח, לנווט. מהצד השני אנחנו כן מפגינים רגישות ועושים מאמצים להגיע לאנשים שבלעדי המכינות האלו לא היו מגיעים למכינות הרגילות.

"המכינה עושה טרנספורמציה בחיים של הצעירים האלו. אם נערה ממוצא אתיופי הייתה אמורה להיות נהגת בוס ובמקום זה היא מגשימה את החלום שלה להיות משקית ת"ש, מדריכת ח"יר, או מדריכת ספורט, היא יוצאת אחרת לגמרי מהצבא ויש לה סיכוי הרבה יותר טוב לעשות דברים אחרים גם בחיים האזרחיים".

"המטרה שלנו שאפתנית מאוד", מסבירה זקס, "אנחנו רוצים להראות שמנהיגות לא צומחת רק במרכז הארץ ורק אצל מי שהיה חניך בתנועת נוער. אנחנו מאפשרים לצעירים שמגיעים ממקומות מוחלשים לתפוס עמדות מנהיגות והובלה – קודם כל עבור עצמם וגם עבור החברה כולה. אנחנו עושים מהפכה בתפיסת המנהיגות הישראלית, ואנחנו גם מצליחים: לפי הנתונים שאנחנו מקבלים מהצבא הסטטיסטיקה של ההצלחה שלנו זהה לסטטיסטיקה של הצלחת המכינות הקונבנציונליות".

ב-2018 קיבלה "אופק" 100 אלף דולרים מלנ"י, המשמשים אותם למימון פעילויות חוץ, סדנאות והרצאות.

עברית