בקיץ 2006 פרצה מלחמת לבנון השנייה. עוד לפני פרוץ המלחמה ספג העורף הישראלי עשרות פצצות מרגמה ורקטות שפגעו ביישובי קו העימות. למחרת פרוץ המלחמה תקף חיזבאללה חלקים נרחבים מצפון הארץ ברקטות ארוכות טווח, ובמשך 34 ימים היה אזור הצפון - מכרמיאל וחיפה במערב ועד אזור טבריה במזרח, בית שאן ועפולה בדרום – תחת אש. מירי הרקטות נהרגו אזרחים, יהודים, ערבים ודרוזים ורבים נפצעו. נזק רב נגרם לרכוש.

מטבע הדברים, בית החולים שקיבל לטיפולו את המספר הגדול ביותר של פצועים היה כמובן בית החולים רמב"ם. הטיפול בפצועים - חיילים ואזרחים, בהם פצועים קשה – נעשה כולו תחת האיום המתמיד של טילי חיזבאללה. לא פחות מ-60 טילים כוונו לאזור הקמפוס והפכו את מלאכת הדאגה לפצועים קשה במיוחד.

"היה ברור שאחרי המלחמה חייבים לדאוג שדבר כזה לא יקרה שוב", מספרת אסתי גולן, מנהלת קשרי חוץ, גיוס משאבים ופיתוח אסטרטגי של הקריה הרפואית רמב"ם. "בתום המלחמה התחלנו בפרויקט מיגון חדר המיון, ולאחר מכן פצחנו בפרויקט שאפתני ומורכב הנדסית – הקמת בית החולים המוגן הגדול ביותר בעולם". 15 מטר נחפרו, מתוכם שבעה בגובה מי תהום, על מנת להקים חניה תת קרקעית המשמשת בעתות שגרה 1,500 כלי רכב ויכולה בתוך 72 שעות בלבד להפוך לבית חולים תת קרקעי המשכן 2,000 חולים. המכשור קיים בקירות ומוכן לשליפה ברגע האמת.

לצורך מיגון חדר המיון והקמת בית החולים התת קרקעי אסף בית החולים תרומות, בהן 300 אלף דולרים הגיעו מלנ"י. הסכום שקדם להם היה 200 אלף דולרים שנתרמו על ידי לנ"י לצורך טיפול בפוסט טראומה, גם היא תוצאה של המלחמה כמובן. "הקשר שלנו עם לנ"י התחיל דרך משפחת שוורץ. קרול שוורץ, שהייתה חברת הדירקטוריון, ובעלה, היו בקשר עם ארגון ידידי רמב"ם בניו יורק, ומ-2008 התחלנו לקבל מהם תרומות משמעותיות".  

מאוחר יותר נתרמו גם 750 אלף דולר לבית החולים לילדים. "התרומות מגוונות מאוד", אומרת גולן, "ומאפשרות לנו לטפל במגוון רחב של נושאים – מיגון, פסיכיאטריה, רפואת ילדים".

בימים אלו מתכננים בקריה הרפואית רמב"ם את בנייתו של בית החולים איל עופר לרפואת הלב. מלבד זה בונים מגדל של 20 קומות המיועד למחקר יישומי של הטכניון, האוניברסיטה ובית החולים, ומקווים לקבל סבסוד נוסף להשקעה בבריאותו של הציבור בצפון הארץ.

עברית